Mapy LIDAR pokazują co jest ukryte w lasach

Tej zimy, przez to, że rzadziej niż zwykle wybierałem się w teren, więcej czasu poświęciłem na podróże „palcem po mapie”. Doskonałym do tego okazał się Geoportal, na którym odkryłem ciekawe nietypowe funkcje. Dziś przygotowałem dla Was instrukcję przeglądania mapy w trybie LIDAR

Technologa LIDAR (Light Detection and Ranging) polega na lotniczym skanowaniu terenu krótkimi impulsami lasera, którego promień przenika praktycznie przez wszystkie naturalne przeszkody znajdujące się na powierzchni ziemi. W ten sposób powstaje obraz terenu, z którego zostały jakby zdjęte wszystkie drzewa, krzewy, trawy, mech czy liście.

Mapa lasu przedstawiona w trybie LIDAR pokazuje obraz trójwymiarowy, na którym doskonale widoczne są wszelkie wzniesienia i zagłębienia terenu z dokładnością do około 15-30 centymetrów. Widać więc nawet to, co na żywo w lesie jest trudne do zobaczenia gołym okiem. Analizując obraz na ekranie komputera można zauważyć dokładny przebieg np. rowów melioracyjnych, dawnych budowli, wojennych okopów, ziemianek, bunkrów, kurhanów, współczesnych dzikich śmietnisk czy wyrobisk żwiru lub torfu.

Zainspirowany możliwościami, jakie dają mapy LIDAR, analizowałem wielokrotnie tereny już mi znane, jak i miejsca, gdzie jeszcze nigdy nie dotarłem. Pewnego razu na ekranie komputera wpadło mi w oko niezwykłe leśne jezioro w Lasach Garwolińskich o tajemniczym kształcie. Miało około 70m średnicy, było idealnie okrągłe, jakby ktoś nakreślił je cyrklem, a na jego środku znajdowała się równie idealnie okrągła wyspa.

Leśne jezioro

Jezioro w lesie

Gdyby znajdowało się blisko zabudowań to specjalnie kształt by mnie nie zdziwił, bo uznałbym to za np. za pozostałość jakiegoś dworskiego parku. Jezioro leżało jednak w środku lasu i to mnie zaintrygowało. Przełączając się na LIDAR zobaczyłem coś takiego:

Mapa LIDAR

Mapa LIDAR

W tym trybie wyglądało dosłownie, jakby stworzyli je jacyś kosmici 😉 Na drugi dzień rankiem już siedziałem w pociągu, jadąc do tamtejszych lasów, rządny odkrycia tajemnicy…Po paru godzinach leśnej wędrówki i błądzenia po krzakach ujrzałem taki oto widok:

Jezioro z wyspą

Jezioro z wyspą

Na żywo okazało się, że tajemniczy akwen pokryty tego dnia cienkim lodem rzeczywiście wygląda dosyć niezwykle. Stworzony został z pewnością ręką człowieka, a nie przez naturę. Biorąc pod uwagę miejscowy grunt, obstawiam, że jest to dawne potorfowe wyrobisko. Tylko na prawdę ktoś musiał mieć fantazję, żeby w środku lasu kopać pod cyrkiel 🙂 Możliwe też, że staw wykopała jakaś maszyna, której łyżka poruszała się na linie zakotwionej na środku wyspy…

Pomimo tego, że tajemnica nie rozwiązała się do końca, LIDAR okazał się pomocny w planowaniu tej spontanicznej wyprawy. Poniżej przedstawię jeszcze kilka innych ciekawych miejsc, które pokazuje ta technologia.

okopy i ziemianki w widoku LIDAR

Widok LIDAR – okopy i ziemianki frontu I Wojny Światowej na Mazowszu

Kurhany na mapie LIDAR

Widok LIDAR – kurhany w Mazowieckim Parku Krajobrazowym

Widok LIDAR - baterie artyleryjskie

Widok LIDAR – stanowiska dwóch baterii artyleryjskich z I Wojny Światowej na Mazowszu

Jeśli zainteresowała Was ta technologia, poniżej przedstawiam krótką instrukcję LIDAR, z pomocą której samodzielnie możecie zbadać interesujące Was tereny:

1. Należy wejść na stronę http://mapy.geoportal.gov.pl/imap

2. W prawym górnym rogu zobaczysz trzy ikony w kształcie oka. Kliknij w największe oko.

3. Ukaże się tabela, na której kliknij ikonę z napisem WNS.

4. Wyświetli się tabela o nazwie Dodaj Mapę. Zaznacz na niej opcję WMTS.

5. Kliknij na znak + przy wierszu Usługi Krajowe WMTS.

6. Kliknij w wiersz ISOK Cieniowanie.

7. Kliknij przycisk Połącz.

8. Kliknij przycisk Dodaj.

9. Zobaczysz mapę Polski z naniesionymi na szaro mapami LIDAR

10. W tabeli Zawartość Mapy odznacz opcję Wizualizacja BDO.

11. Powiększ mapę i ciesz się widokiem LIDAR

Mam nadzieję, że moje wskazówki Wam się przydadzą w planowaniu leśnych wędrówek, odkrywaniu nieznanych miejsc i rozwiązywaniu tajemnic historii. Dajcie znać w komentarzach, jakby instrukcja była niejasna to wspólnie ją poprawimy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Relacje z wypraw. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

100 odpowiedzi na „Mapy LIDAR pokazują co jest ukryte w lasach

 1. Adrian pisze:

  Świetna informacja, bardzo pomocna i ciekawa. 🙂
  Dzięki. Pozdrowienia dla Ciebie 🙂

 2. Goral pisze:

  Niestety , a taka nadzieje miałem . Mojego rejonu nie złapało 🙁 Babiogurski Park Narodowy i okolice a konkretnie wsie u stop Babiej góry . Ale i tak dzieki za info.

 3. Mr.Bogus pisze:

  Tak jak napisałeś, jest to wyrobisko po kopalni torfu.
  Na środku stała koparka zgarniakowa i wydobywała torf wokół.
  Transport urobku odbywał się w kierunku północnym.

 4. Victorinox pisze:

  Tryb LIDAR – muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem, bo też go dopiero teraz odkrywam.

 5. Rafał pisze:

  Rewelacja, teraz mogę poczuć się jak sherlock holmes 🙂
  Dzięki, zaczynam przeczesywać tereny wokoło Wrocławia

 6. sylwia pisze:

  Hej, dostosowalam sie do Twoich wskazowek ale kiedy przyblizam mape na wybrany teren nie wyglada to tak jak u Ciebie, „tak szaro”, tylko kolorowo z czerwonymi liniami i jakimis numerkami. Czy moglbys mi to wyjasnic ?

 7. KP pisze:

  Polecam robienie sobie zakładek przestrzennych dostępnych z menu Plik – Mapy użytkownika – Utwórz. W ten sposób można zapisywać konkretne miejsca i włączone warstwy, w tym dodane serwisy WMS/WMTS. Przydatna jest też zmiana kolejności warstw w oknie Zawartość mapy. Na przykład ortofotomapę można złapać i przesunąć nad cieniowanie, a następnie spod prawego przycisku zmienić jej przezroczystość. Z czasem LiDAR będzie zapewne włączony do standardowej zawartości mapy i nie będzie trzeba dodawać go jako WMTS.

 8. Tomasz pisze:

  Czemu jak przybliżę bardziej to do wybranego miejsca to znika mi ten tryb lidar i pokazuje się normalna mapa? Dzieje się tak od skali 1:250 000.

  • Dawid pisze:

   Prawdopodobnie obserwowany przez Ciebie obszar nie jest jeszcze zeskanowany przez LIDAR. Powiększ skalę do 2000000 to zobaczysz na mapie Polski białe plamy, których ta usługa jeszcze nie pokrywa.

 9. WS pisze:

  Czy ktoś umie wyświetlać mapy LIDAR w programie OruxMaps?

 10. Tomasz pisze:

  Ciekawy temat. Własnie szukam map mojej działki (południowa wielkopolska). Kiedyś była tam stara osada olendrów. Może dowiem się czegoś ciekawego.

 11. Marcin pisze:

  Mam pytanie do Autora. Gdzie w Mazowieckim Parku Krajobrazowym są kurhany? Mieszkam w okolicy, sporo wiem o Parku a nigdy nie słyszałem o kurhanach i chętnie poszerzę swoja wiedze.

  • Dawid pisze:

   Nie chcę upubliczniać precyzyjnych informacji co do ich lokalizacji ponieważ nie mam jeszcze pewności, czy zbadali je archeolodzy. W sytuacji, gdy nielegalnie rozkopywane są stanowiska archeologiczne, niech zajmą się nimi najpierw naukowcy.

   • Marcin pisze:

    Ok, rozumiem dobrze te obawy. W latach 90 xx wieku robilem kurs i mialem zostac straznikiem ochrony przyrody, niestety organizacja ta zostala rozwiazana. Na wspomnianym kursie przysposobilem spora wiedze na temat MPK. Mowiono nam o wielu stanowiskach archeologicznych ale o tak wygladajacych kurchanach nie slyszalm.
    Pozdrawiam

    • wonski1234 pisze:

     No w sumie tak w jednym rejonie na północy kraju znalazłem ogromne skupisko tych niby kurhanów z tym że te twoje są jak od cyrkla zrobione aaaaaaaa ( te moje ) dodatkowo wokół okręgu mają po pięciu do sześciu takich punkcików wokół. Po świętach jadę to sprawdzić co za cholerstwo bo po 145 przestałem liczyć i dla świętego spokoju jadę sprawdzić co za cholerstwo.

     • Dawid pisze:

      To mogą być kamienne kręgi. Szczególnie na Pomorzu głazy są charakterystyczne dla kurhanów i starożytnych miejsc kultu

     • maleniec.pl pisze:

      To nie są kurhany. Te okrągłe kształty z niewielkimi dołkami na ich obwodzie to pozostałości mielerzy po tleniu węgla drzewnego w lesie. Wiem, bo sprawdziłem. Jest tego mnóstwo w lasach, przy których funkcjonowały kuźnice, huty lub folwarki.

   • marcin pisze:

    Pozwoliłem sobie odnaleźć te „kurhany” na mapie, pojadę je zobaczyć na żywo. Strasznie ich jest dużo, znalazłem kilka skupisk. Tylko zastanawiam sie czy to na 100% kurhany. Pozdrawiam
    Marcin

   • dejwid10000 pisze:

    To są bardziej pozostałości po mielerzach niż kurhanach

 12. Artur Szymański pisze:

  Szalenie interesujący wpis i bardzo Panu dziękuję za jego publikację.
  Niestety, mam pecha – obszar mojego największego zainteresowania znajduje się dokładnie pośrodku białej plamy :-(((
  Może kiedyś, gdzieś, coś…

 13. marcin pisze:

  Witam, czy te kurchany sa aby w Mazowieckim Parku Krajobrazowym? Znam trochę ten park i nie słyszałem o takim zbiorowisku kurchanów na jego terenie. A chętnie sie douczę.
  pozdrawiam
  Marcin

 14. damian pisze:

  Ciekawy wpis i bardzo przydatne informacje. To jeziorko fajnie wygląda, takie symetryczne, tylko po co nadali mu taki kształt…

  Pozdrawiam i czekam na więcej 😉
  damian ostatnio opublikował…Przyrodniczy spacer, tropem Mysikrólika (91)My Profile

 15. Zdjęcia z drona pisze:

  Wow, niesamowita sprawa. Ile razy musiałem lecieć dronem w dane miejsce, aby przekonać się co tam jest i czy idziemy w dobrą stronę. Takie mapy rozwiązują mój problem 😉
  Wielkie dzięki!

 16. Rowerzysta pisze:

  Heh, nieźle to wygląda. Czekamy na kolejne tajemnicze miejsca na mapie.
  Może sie okazać, że kurhany są obok waszego domu:)
  Rowerzysta ostatnio opublikował…Szlaki Turystyczne w Beskidzie ŻywieckimMy Profile

 17. Karolina pisze:

  U mnie w okolicy też jest takie jeziorko z wysepką na środku a wokół rozciąga się gęsty las 😉 jak będziesz w lubelskim to zachęcam do odwiedzenia. Z mapą LIDAR spotykam się pierwszy raz bo jakoś wcześniej nie planowałam większych wypraw. Aktualnie szykuje mi się wyjazd na Słowację, może znasz jakieś ciekawe zakątki blisko naszego kraju? 🙂

 18. soda pisze:

  Wpis zainspirował mnie do moich własnych podróży w okolicach starorzecza Odry

 19. dejwid10000 pisze:

  Raczej to nie są kurhany. Na pewno nie ma ich w spisie. Na 90% są to pozostałości po mielerzach lub smolarniach.

  • Dawid pisze:

   Całkiem możliwe, że były to mielerze, lecz niestety się na tym nie znam. Z chęcią jednak zaprowadziłbym na miejsce archeologów, którzy wyjaśnili by zagadkę. W promieniu kilkuset metrów od tego miejsca jest jeszcze kilka nieco innych kopców ziemnych widocznych gołym okiem.

 20. Traveling Rockhopper pisze:

  Ciekawe, muszę sprawdzić…

 21. grzech pisze:

  Ciekawe i przydatne info.

 22. podróżnik pisze:

  Świetny pomysł, szczególnie na wyprawę w nieznane miejsce.

 23. Marcin pisze:

  Przykre jest to, że po ostatnim spacerze odechciało mi się ich całkowicie. Zamiast odpocząć i zrelaksować się na łonie natury, spotkałem kupę śmieci, której odór był odrażający. Nie tak sobie to wyobrażałem…

 24. Arek pisze:

  Jezioro w lesie rzeczywiście wygląda jak krater uderzeniowy.

 25. Marek pisze:

  Świetny i mega ciekawy wpis.

 26. Norbert pisze:

  interesujący artykuł

 27. Kama pisze:

  Mieszkam w zasadzie niedaleko. Może podążę Twoim tropem 🙂

 28. Kroczek pisze:

  Technologia wkracza sukcesywnie w wiele dziedzin naszego życia i pewnie nie raz nas jeszcze zaskoczy. Również podróżowanie stało się dużo łatwiejsze dzięki ogólnie pojętej technologii. GPSy, społeczność internetowa, telefony – dokładne zaplanowanie podróży życia może zająć kilka godzin przed komputerem 😀
  Co do technologii LIDAR, to bardzo ciekawa propozycja, ale moim zdaniem dla ludzi, którzy chcą przeczesać swoją okolicę lub dobrze znaną. Można odkryć dzięki temu niezłe ciekawostki.

 29. dleszczynski76 pisze:

  Dobry tutorial, dzięki!

 30. To wygląda jak wielkie oko 😀
  Bardzo ciekawe narzędzie. Zachęciłeś mnie bardzo do planowania podróży za pomocą tego urządzenia. Ciekawością nastawianie się na odkrywanie… Wielkie dzięki! 🙂
  Przemysław Pawlicki ostatnio opublikował…Jak usmażyć kotlety z soczewicy.My Profile

 31. jurazdrona.pl pisze:

  Świetne foto jeziora…., zapraszam w moje strony na Jurę Krakowsko Częstochowską , Ogrodzieniec , Bobolice

 32. Klejnot pisze:

  Ciekawe zdjęcia – ja zapraszam do Kostrzyna na tzw Pompeje Polski
  Klejnot ostatnio opublikował…Polska, także zachwycaMy Profile

 33. Norbert pisze:

  Dla osób lubiących odkrywać spoko sprawa

 34. Marek pisze:

  Mega ciekawe. Nie słyszałem do tej pory o tej technologii ale na pewno sprawdze przynajmniej najbliższe otoczenie. Kto wie, może odkryję coś niesamowitego 🙂

 35. Jacek pisze:

  Na załączonych zdjęciach widać jak wielka jest dokładność tego systemu. Pozwoli to na odkrycie ukrytych w lasach skarbów natury.

 36. Pablo pisze:

  A jak to zrobic krok po kroku w nowym geoportalu?

 37. Łukasz pisze:

  Haa! Niesamowite! Spędzę całe godziny na przeglądaniu tych map.

 38. Daria pisze:

  Mojego rejonu także nie złapano 🙁 Ale to chyba przyjdzie z biegiem czasu 🙂

 39. Suunto pisze:

  Też należę do osób, których teren nie pojawił się na mapie 🙁

 40. Paweł pisze:

  Ale czad! Mieszkam na Mazurach, lasów i jezior u nas nie brakuje 😀 Na pewno odwiedzę nowe, ciekawe miejsca.

 41. Marcin pisze:

  Witam. Dlaczego nie da się uzyskać niższego obrazu jak 1 : 25000? Wy tez tak macie?

 42. qsc pisze:

  Wygląda na zerodowany krater po meteorycie.

 43. Piotr pisze:

  Bardzo ciekawy wynalazek. Nigdy z niego nie korzystałem, ale chyba poczytam o tym odrobinę więcej i sprawdzę własnoręcznie.

 44. roteko pisze:

  Naprwde na tym blogu dopiero się dowiedzialem o takich rzeczach gdzie indziej nie ma mowy naet o tym. Świetne informacje Pozdriawma

 45. Norbert pisze:

  Interesujące i ciekawe co te lasy kryją 🙂

 46. Tomi pisze:

  Witam fajna sprawa mam pytanie czy jest to możliwe tez na terenie Niemiec bo nie mogę nic wylukac ??

 47. Jurek pisze:

  Ostatnio zgubiłem się trochę w lesie i w środku niczego znalazłem dwa groby. W sumie zadbane na jednym z nich był nawet znicz czyli ktoś musi o nie dbać.

 48. Jurek pisze:

  Ostatnio zgubiłem się trochę w lesie i w środku niczego znalazłem dwa groby. W sumie zadbane na jednym z nich był nawet znicz czyli ktoś musi o nie dbać.

 49. Diki pisze:

  cenny wipis 😉

 50. Krzysiek pisze:

  Z jakiego źródła pozyskał Pan wiedzę, że te obiekty w Mazowieckim Parku Krajobrazowym są kurhanami ? Bardziej mi przypominają mielerze.

 51. Ela pisze:

  Interesujacy temat! Ciekawe co kryje sie poza zasiegiem naszego wzroku 😉

 52. Florek pisze:

  Wow, bardzo interesująca rzecz :). Jak będę mieć chwilkę czasu to na pewno obadam, bo niedaleko mnie jest sporo lasów :).

 53. Dumna mama pisze:

  Plantacje „zielonego” też taki laser wykryje? 😛

 54. sollyth pisze:

  Wow, niesamowita rzecz! Ja jezioro faktycznie super 🙂

 55. Aneta pisze:

  Super dawka wiedzy. Mapy w trybie LIDAR dają niesamowite możliwości poznawcze.

 56. Malwina pisze:

  Fajne to jest, ciekawy materiał 🙂

 57. tadek pisze:

  Świetna rzecz. Niesamowite możliwości. Odkryłem dawny kanał po rzece, może jeszcze sprzed ostatniego zlodowacenia. Teraz wyniesiony ponad okoliczne tereny, zalesiony. Koniecznie muszę zapytać jakiegoś geologa…
  Jeszcze ciekawostka: Wiem kto z sąsiadów wykopał na działce dołek na śmieci.(-:

 58. Lukas pisze:

  Witam serdecznie. Fajnie za krótką i treściwą instrukcję na pewno się przyda.
  Dodałem u siebie na profilu odnośnik do waszego bloga i serdecznie zapraszam na swojego. Widzę podobieństwo między naszymi profilami, lecz ja dopiero się rozkręcam.

  Tak więc tym czasem.
  Lukas ostatnio opublikował…Wykolejenie w GłogowieMy Profile

 59. Fan lotnictwa pisze:

  Kolejne ciekawe miejsca do odkrycia w sam raz na wycieczki rowerowe.
  Fan lotnictwa ostatnio opublikował…RADAR LOTÓW – Śledzenie lotu. Loty samolotów na żywoMy Profile

 60. Adrian pisze:

  Dzięki LIDARowi można poznawać niesamowite miejsca w swojej okolicy o których nie miało się bladego pojęcia. Świetna sprawa. Pozdrawiam!

 61. Nie-na-temat pisze:

  Czytałem ten wpis już około rok temu i ogólnie chciałbym Ci za niego podziękować 🙂 Lidar w wielu sytuacjach dał mi masę frajdy z obserwacji terenu.

  Od dłuższego już czasu Geoportal funkcjonuje w wydaniu aplikacji na telefony komórkowe. Da się bez problemu ustawić filtr na skanowanie laserowe.
  Maszerowanie zwyczajnym lasem ogólnie zmienia się w niezłą grę przygodową w odgadywanie przeznaczenia tych czy tamtych wykopów z przeszłości. Jeszcze raz, wielkie dzięki stary 🙂

 62. Irenax pisze:

  Interesujące, pierwszy raz się z taką techniką spotkałem. Będę musiał pobawić się tym trochę. Widzę że jest aplikacja na telefon nawet. Super.

 63. pepiko pisze:

  To jest niesamowite 🙂

 64. Robert pisze:

  Witam Panie Dawidzie
  Od jakiegoś czasu przeglądam mapy rzeźby terenu ISOK cień, wyświetlam je jednak
  na portalu NID/portal mapowy. Chciałbym Panu przesłać zrzut takiej mapy
  i poprosić o jej interpretację. Proszę zatem o umożliwienie kontaktu z Panem.
  Mapę można udostępnić na Pana stronie ponieważ bardzo jestem ciekaw opinii innych
  zainteresowanych tematem. Obecnie nie chciałbym ujawniać miejsca ponieważ
  prowadzę tam poszukiwania za zgodą konserwatora poszukiwania.
  Pozdrawiam
  Robert

 65. Łasica pisze:

  Fajny artykuł i blog.
  Mam działkę w okolicach Mariańskiego Porzecza i jak tylko czas pozwala, to wypuszczam się w pobliskie lasy.
  Chętnie się przyłącze do jakiejś wyprawy!!!

 66. Suszarkidorak.leali pisze:

  Wyjątkowo interesująca strona z ochotą będę częściej zaglądać. Nie mogę się doczekać kiedy przeczytam inne treści.

 67. Przemysław pisze:

  Witam, czy istnieje możliwość poznania lokalizacji tego jeziorka? Pochodzę z okolic Garwolina i nigdy o tym nie słyszałem, a jestem zwyczajnie ciekawy. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

 68. Cwirek66 pisze:

  A dla mnie nieche odpalić na sprzęcie Apple , może jakaś podpowiedz?

 69. Michał pisze:

  Witam, kiedy chcę powiększyć obraz przełącza mi się na zwykłą mapę. Jak temu zapobiec ?

 70. michal pisze:

  Bardzo pomocna opcja, przy planowaniu wyjazdu,

 71. andrzej pisze:

  Hej nie mam pytanie czy ten system zadziała na tabletach, bo chce sie wybrać , ale niewiem czy mam szansę.

 72. Kamil pisze:

  Witam, robie wszystko tak jak przedstawil autor i wyskakuj mi tylko „Błędna struktura pliku xml” i niepotrafi połaczyć z mapa. Jakkies pomysly?

 73. Gzyms22 pisze:

  Niesamowite robi wrażenie. 29 lat mieszkam koło góry 400 m.n.p.m ale dopiero dziś widzę jej prawdziwy kształt i ukształtowanie terenu.

 74. Belizariusz pisze:

  Pierwsze zdjęcie ( jeziorko z wyspą na środku ) wygląda raczej, jak krater meteorytu na Księżycu. Do tego zupełnie świeży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge